Tartalomjegyzék:
- Sátrazás, autóbérlés
- Termálfürdők
- Gleccseráradás mosta el előttünk az utat
- Dyrhólaey-félsziget és a lundák
- Vízesések
- Skógafoss
- Arany vízesés – Gullfoss
- Kirkjufell-hegy (Templom-hegy) és a Kirkjufellsfoss
- Seljalandsfoss
- Gejzírek
- Egy sci-fi filmbe csöppenve – a fekete sivatagban egy darabokra szedett DC-3-as roncson
- Reynisfjara-part
- Thingvellir Nemzeti Park – két kontinens között ittuk a világ legtisztább vizét
- Mérgező grönlandi cápát ettünk – cápa múzeum
- Ytri-Tunga, fókák
- Izlandi pónik
- Banánültetvény
- Reykjavík
- Árak
- Érdekességek, némelyike jól jöhet az utazóknak
Szeretem feszegetni a saját határaimat, mert akkor érzem igazán, hogy élek. Elindultunk Izlandra gyerekekkel úgy, hogy nem volt szállásunk. Kis sátrakban töltöttük a fehér éjszakákat az északi sarkkörtől néhány kilométerre. Forrásokban fürödtünk, a szabad ég alatt mostunk fogat. Még ha terveztünk is előre, a természet közbeszólt. A gleccseráradás elmosta az utat, amerre tartottunk, szakadó esőben csuromvizes ruhákkal kellett megbirkóznunk. Minden nap 3 gyereket kellett lefektetnünk száraz ruhában, tele hassal. Ügyesen kellett pakolnunk, mert csupán 5 hátizsákkal indultunk útnak, de mindig rétegesen öltözködtünk. Ha ezeken túl sokat gondolkoztam volna előre, akkor lehet, hogy bele sem vágok.

De aktív vulkán lábánál ébredni nem mindennapi élmény. Mialatt aludtunk, fortyogott alattunk a föld, viszont reggel a végtelen lávamező üdvözölt minket. Amikor a tengerparton ébredtünk a főszerep a sirályok hangos rikácsolásáé és a szél susogásáé volt. Bármerre jártunk, a természet emlékeztetett minket arra, hogy óriási energiája van. Felfoghatatlan erejű vízesések mellett vitt az utunk, 100 fokos gejzír lőtt melletünk a magasba, földrengések sorozata rázta meg a szigetet, egy gleccseráradás pedig a szemünk láttára rombolta szét az autóutat. Mégis minden nap kipihenten, boldogan ébredtünk, és a friss, harapnivaló levegőben még a zacskós keksz és a dobozos tejeskávé is jólesett.
- Sátrazás, autóbérlés
A gyerekek imádnak sátrazni, és minden évben egyszer rávesznek egy éjszakára. Izlandon ez elterjedt szokás a nyári hónapokban, úgyhogy a gyerekek nagy örömére megszavaztam az utazás idejére. Szállás helyett autót béreltünk sátrakkal.
A vadkempingezést néhány éve betiltották, és büntetik, de az országban lépten-nyomon lehet kempingeket találni. Az árak változók, általában néhány ezer forint sátranként. A kempingek felszereltsége nagyon eltérő, van, ahol főzni és mosni is lehet, étterem meg termálfürdő tartozik hozzá, máshol meg csak egy mosdó áll a rendelkezésre a szabad ég alatt.

Az autóbérlés kempingfelszereléssel együtt 50 ezer forint / éjszaka volt. A kempingfelszerelés 3 sátrat, hozzá hálózsákot, párnát, ágyneműhuzatot, matracot tartalmazott, illetve főzéshez edényeket, evőeszközöket, hűtőt, tányérokat és gázfőzőt, de gázpalackot nem. Amikor az izlandi sráctól, akitől az autót is béreltük, megkérdeztem, hogy mennyi meleg ruhát vigyünk magunkkal, akkor azt a választ kaptam, hogy a hálózsákok melegek, ne aggódjak. Ő most aludt egy gleccseren alsónadrágban, tehát nem kell túlgondolni a dolgot!
Íme az első szabadban töltött éjszaka az északi sarkkör környékén: gondoltam, ha a srác alsónadrágban alszik, akkor nekem elég lesz egy póló estére. Reggelig folyamatosan öltözködtem, végül két felsőben, két pulóverben és egy nadrágban ébredtem. Plusz a meleg izlandi hálózsákban. Éjjel fújt a szél, hozzá jött egy kis eső is, így egyszer az arcomba csapódott vízpermetre keltem. Sötét nem igazán volt, de sirály annál inkább. A fiunk aludt a legkisebb lányunkkal, akire rászólt, hogy fejezze be a dünnyögést. Később jött csak rá, hogy a mellettünk lévő sziklafalnál randalírozó sirályok adják ki azt a hangot. A férjemnek túl kicsi volt a sátor a matracához képest, emiatt beázott a lábánál. Összességében mindenki jól aludt, elnyomott minket a természet, de a többi éjszaka már rutinosabban ment.



2. Termálfürdők
Termálfürdők
Izlandon úton-útfélen forró víz tör a felszínre, így akármerre járunk, biztos, hogy van egy termálfürdő a közelben. Ráadásul a legtöbb ingyenesen használható. Az ember csak leparkol, kirándul egyet a hegyek között, megfürdik a meleg vízben, és megy is tovább.
Tipp: Seljavallalaug
Ez Izland egyik legrégebbi fürdője, még 1923-ban építették. 2010-ben egy vulkánkitörés alkalmával hamuval telt meg a medence, de 2011-ben önkéntesekből álló csoport munkagépekkel kitisztította. A vize inkább langyos, de ahol folyik bele a forró víz, ott át lehet melegedni.





3. Gleccseráradás mosta el előttünk az utat
A napokban történt gleccseráradás . Az eseményt vagy a Katla vulkánból kiáramló forró vulkáni gázok és gőzök okozták, vagy jég alatti vulkánkitörés okozott egy intenzív gleccseráradást az ottlétünk alatt. Ez elmosta Izland egyetlen komolyabb útjának egy szakaszát, így elzárta a sziget egyik pontját a másiktól, pontosabban egy nagy kitérővel, megkerülve az országot lehetett eljutni egyik pontból a másikra. A Katla, Izland egyik legveszélyesebb tűzhányója, több mint 100 éve szunnyad. Kisebb kitörések megfigyelésére azonban nincs lehetőség, mivel a vulkánt több száz méter vastagságú jégtakaró borítja.



A váratlan események gyakoriak az országban, főleg télen kiszámíthatatlan az időjárás. Emiatt szerencsésebb nyáron utazni, és a repülő indulásának a napján a reptérhez közelebb tartózkodni.
4. Dyrhólaey-félsziget és a lundák
Míg a föld erőteljesen dolgozott alattunk, addig elmentünk meglesni a lundákat. Bevallom, ezt a találkozást vártam a legjobban, amikor Izlandra készültünk. Lundát, vagy más néven puffint csak nagyon kevés helyen lehet látni, de Izlandon él a világ legnagyobb lunda populációja. A puffinok tengeri állatok, szárazföldre csak párzás idején jönnek. Augusztusig maradnak a partok közelében, addig, amíg a fiókáik nem képesek repülni, majd visszatérnek a nyílt vízre. A sziklákon fészkelnek, és láthatóan nem zavarja őket a zord időjárás. Mélyre tudnak merülni halat fogni, de elemelkedni a földtől csak a tengeri szél segítségével képesek. Egyáltalán nem féltek tőlünk, szívesen pózoltak a kamera előtt.









5. Vízesések
Az országban egymást érik a lélegzetelállító vízesések, csak hogy néhányat említsek: a világ 10 legszebb vízesése között tartják számon a Gullfosst, a Seljalandsfosst pedig teljesen meg lehet kerülni a mögötte található barlangnak köszönhetően. A Kirkjufellsfoss a mellette lévő heggyel Izland egyik ikonikus csodája, a személyes kedvencem pedig a Skógafoss.
Skógafoss
Óriási erővel zúdul le a víz. Olyan vízpermet van körülötte, hogy pár másodperc alatt vizesek leszünk, mégis hatalmas élmény közel menni hozzá. Ha süt a nap, mindig ott a szivárvány.






Arany vízesés – Gullfoss
A világ 10 legszebb vízesése között tartják számon a Gullfoss-, magyarul arany vízesést, így nem csoda, hogy rengeteg ember gyűlik össze körülötte. Izlandon előfordul, hogy egy egész órán át egy lélekkel sem találkozunk, de szerintem ez azért lehetséges, mert mindenki, aki leszáll a repülőről az itt, és a gejzíreknél csoportosul. Hosszan lehet sétálni a vízesés mellett, és a sok ember ellenére is elképesztő látványt nyújt, nem csalódtunk benne. Itt is az járt a fejemben, ami Izlandon úgy általában, hogy mekkora ereje van a természetnek.






Kirkjufell-hegy (Templom-hegy) és a Kirkjufellsfoss
A Kirkjufell-hegy (Templom-hegy) Izland egyik ikonikus csodája, a hegy a vízeséssel még a Trónok harcában is szerepel. Az izlandi táj a fotózás szerelmeseinek maga a paradicsom. A 10 éves lányunk imád fényképezni, ezeket a képeket is tőle kaptam (Xiaomi telefonjával készítette). Van olyan hely, ahol én már elő sem veszem a telefont.



Seljalandsfoss
A 60 méter magas vízesés a szigetország egyik legismertebb látványossága. A hatalmas erővel lezúduló víztömeget hátulról, a szikla gyomrából is megcsodálhatjuk, mivel egy barlang helyezkedik el mögötte.




6. Gejzírek
A gejzír annyira izlandi, hogy még a neve is az. Majdnem minden nyelv a világon az izlandi elnevezésből vette át a szót. A Haukadalur geotermikus területen több hőforrás is található, kisebb fortyogók, na meg a Nagy gejzír, ami utoljára 2016-ban tört ki. A leglátványosabb jelenleg a Strokkur gejzír, ami 5-15 percenként működik, és akár 20-40 méter magasra lövi fel a vizet. És ez is csak egyetlen dolog azok közül, amiket Izland produkál. Ez az ország annyira aktív és energikus, hogy még nálam is nyughatatlanabb.
Amikor a gejzíreknél jártunk, mindenki azt várta, hogy mikor tör elő a földből a víz. Én meg egy idő után háttal a jelenetnek a virágokat néztem, és megállapítottam, hogy a gejzírek mellett élő növények mennyivel jobb helyzetben vannak, mert a forró víz melegebben tartja az egész területet.









7. Egy sci-fi filmbe csöppenve – a fekete sivatagban egy darabokra szedett DC-3-as roncson
Egy sci-fi filmbe illő szürreális helyszínen jártunk, amikor a fekete sivatagban fekvő repülőroncsot kerestük fel. A darabokra szedett DC-3-as roncs végtelen bizarr látványt kelt a semmi közepén. A repülőgép-szerencsétlenség még 1973-ban történt, a balesetet pedig mindenki túlélte. Állítólag a zuhanás közben mindenki biztos volt a halálban, de végül könnyedén letette a pilóta a gépet a sík vidéken. A repülő egy hosszabb túrázással közelíthető meg a sivatagon át. A roncs egyébként szerepel Justin Bieber: I’ll Show You videoklipjében.



A parkolónál tábla hívja fel a figyelmet a veszélyekre, mert könnyen el lehet tévedni. Habár a repülőgép szerencsétlenségben senki nem vesztette életét, a roncsot felkereső túrázók közül már többen haltak meg a kietlen vidéken. Ha valaki nem akar vállalkozni a túrára, akkor a helyszínen közlekedő busszal is megteheti ezt a távot.


8. Reynisfjara-part
A világ egyik legszebb tengerpartja a legendás izlandi Reynisfjara-part. Az óriás bazaltorgonák és a fekete homok teszik olyan drámaivá. 1991-ben a világ legszebb, nem trópusi tengerpartjai közé választották, és a Trónok harca meg a Csillagok háborúja filmekben is szerepelt.
Amilyen szép, olyan veszélyes. A parton váratlanul óriás hullámok csapnak le, amik már több halálos áldozatot követeltek. Rossz időjárási viszonyok esetén nem javasolt a part megközelítése, csak távolról lehet csodálni.



9. Thingvellir Nemzeti Park – két kontinens között ittuk a világ legtisztább vizét
Az egyik lábunk Amerikában, a másik Európában. A Thingvellir Nemzeti Park az Eurázsiai – és az Észak – amerikai tektonikai lemezek találkozásánál található. A „senki földje”, ráadásul évente 2,5 cm-rel távolodik egymástól a két lemez, így egyre nő a terület. A két lemez közötti résben túráztunk az Almannagjá-szurdok nyolc kilométer hosszú szakaszán.
A parkban található a Silfra repedés, ami azért érdekes, mert gleccservízzel telt meg. A víz évtizedek alatt ér el a repedésbe, miközben a vulkáni talaj teljesen megszűri. Így válik a világ legtisztább édesvizévé. A látótávolság rendkívüli, meghaladja a 100 métert is.





10. Mérgező grönlandi cápát ettünk – cápa múzeum
A cápa múzeumban elmesélték a cápavadászat történetét, és azt is, hogyan készítik a híres Hákarlt. A rothasztással előállított cápahús pontosan olyan kellemetlen ízű, mint amilyennek hangzik. Az izlandi nemzeti étel mérgező grönlandi cápából készül. A cápa húsa frissen mérgező, de több hónapos fermentációt követően biztonsággal fogyaszthatóvá válik. Ám egy nagyon erős, szúrós ammónia íz marad hátra. Megkóstoltuk az ételt a múzeumban is, és a boltok polcain lévő terméket is teszteltük. Jelentem, ugyanolyan mindkettő, erős fintort váltott ki mind az ötünkből.

11. Ytri-Tunga
A Snaefellsness-félszigeten lévő arany homokos parton lustán heverésznek a borjúfókák. A nyári hónapokban az aranylóan fénylő partok szikláin napoznak a fókák, és együtt játszanak a vízben. Akárcsak a fürdőzők egy Földközi-tengeri nyaralás során. Napoznak, felhevülnek, csobbannak. A lányunk névnapját a fókákkal ünnepeltük, együtt tortáztunk a parton.






12. Izlandi pónik
Kicsik, erősek, kitartóak. És végtelen kedves, barátságos állatok, amik szeretik a magyar almát. A 9. században skandináv telepesek vitték magukkal a szigetre, később pedig más fajta lovak is érkeztek az országba. A fajták keveredtek egymással, majd 985-ben importtilalmat vezettek be, ami máig érvényben van. Azok a lovak, amik elhagyják a szigetet, többet már nem térhetnek vissza. Ez az oka annak, hogy az izlandi pónik már ezer éve tiszta vérűek.

13. Banánültetvény
Igen, banánültetvény. Nem csúszott át semmilyen szöveg egy trópusi beszámolómból, hanem az izlandi ültetvényről írok. Itt található a világ legészakibb banánültetvénye. Izland geotermikus energiával a világon a legjobban ellátott ország, ezt kihasználva pedig könnyedén trópusi körülményeket tudnak teremteni az üvegházakban. Így termesztenek zöldségeket, gyümölcsöket és virágokat is.




14. Reykjavík
Reykjavík színes, modern, és friss! Percek alatt belopta magát a szívembe a hangulatos és különleges utcáival, merész „vulkános stílusú” épületeivel, a kikötőben sorakozó színes házaival. Az éttermekből mennyei illatok áradnak, ami friss tengeri levegővel keveredik. Azt utcáin élet van, de mégsem zsúfolt. A nagyjából 140 ezer lakosával egyáltalán nem fővárosi hangulatot áraszt.








15. Árak
A világ egyik legdrágább országa, tehát az élelmiszer is drága. Mi többnyire hideget ettünk, boltokban vásároltunk. Az Airbnb-n keresztül foglaltunk egy autót kemping felszereléssel éjszakánként 50 ezer forintért. A kempingekben az árak eltérők, általában néhány ezer forint sátranként. Mi 15-30 ezer forint között fizettünk éjszakánként. Belépők nincsenek, de a parkolásért fizetni kell egyes látványosságoknál, ami néhány ezer forint. A benzin drága, útdíj nincs. A reptérről a bérelt autónkig a legolcsóbb transzfer (busz) 35 ezer ft/ 5 fő volt egy irányba. Ez természetesen visszafele is ennyi. A taxik vagy privát transzferek jóval drágábbak, nagyjából 80 ezer forint körül lett volna egy út.

16. Érdekességek, némelyike jól jöhet az utazóknak
- Európa legszebb autóútja Izlandon található. A Ring Roadnak nevezett út az ország egyetlen komolyabb útja, 1339 kilométer hosszú, és körbevezet a szigeten. Nekünk nem sikerült körbeautózni az országot, mert egy szakaszát elmosta a gleccseráradás. Gyakran történnek váratlan események a szigeten.
- A gyorshajtást nagyon keményen büntetik, és figyelik, az árak pedig nem magyar pénztárcához vannak szabva.
- A látványosságok viszont teljesen ingyen látogathatók.
- Mindössze 390 ezer ember él az országban, így több a bárány, mint az ember.
- A világ egyetlen országa, ahol nincsenek szúnyogok, így nincs szükség szúnyogriasztóra.
- A tűz és a jég országában takaros kis házikók sorakoznak egymás mellett tele virággal. Fákat csak elvétve lehet látni a szigeten, viszont Izland híres a csillagfürt mezőiről, de ezek már elvirítottak, mikor ott jártunk.
- A világ egyik legboldogabb népe az izlandi, és nagyon kedves, vendégszerető emberek lakják az országot, amit mi sem bizonyít jobban: Wizz Airrel repültünk. Július 19-én indultunk volna, de törölték a járatunkat a világszerte leállásokat okozó informatikai hiba miatt. A rendszer felajánlotta, hogy egy hónapon belül ingyenesen átfoglalhatunk bármelyik másik járatukra. Az Airbnb-s foglalás nagy részét elbuktuk, de az izlandi srác, akitől az autót béreltük, felajánlotta, ha sikerül átfoglalnunk máskorra, ingyen megkapjuk az autót a felszereléssel együtt kárpótlásképp. Csupán kedvességből.
- Nemcsak a mérgező cápahús az egyetlen furcsa ételük, hanem többek között lundát is lehet enni a szigeten.
- Az izlandiak nyáron rövid nadrágban és pólóban közlekednek, ami azért furcsa, mert mi sínadrágban és kabátban éreztük jól magunkat.
- Gyakran lehet látni sarki rókát is, ám ezek nyáron sötét színűek, csak télen veszik fel a fehér bundát (egyes rókák akkor sem fehérek).
- Készpénzt már csak elvétve használnak, mindenhol bankkártyával kell fizetni.