Tartalomjegyzék, látnivalók:
- Furnas
- Cozido
- Fürdés
- Botanikus kertek
- Lagoa do Fogo, Tűz-tó
- Lávacső – Gruta do Carvao
- Vila Franca do Campo
- Miradouro da Boca Do Inferno (Pokol szája)
- Ültetvények
- Cascata da Ribeira Quente
- Pai Natal – a portugál télapó
- Monte Palace hotel ruins
- Csillagvizsgálók, OASA
- Hasznos információk, tanácsok
Túráztunk vulkáni kráterekben, fürödtünk forró gyógyvizekben, hideg vízesésben, és ugráltunk az óceán hatalmas hullámai között. Jártunk tea-, banán-, dohány- és ananászültetvényen. Sétáltunk fumarolák és fortyogók fojtogatóan kénszagú gőzébe burkolt sejtelmes utcákon, ahol vasban gazdag, narancs színű patakok csordogálnak. 72 fokos utcai kútban mostunk kezet, és vulkánban főtt pörköltöt ettünk. Bebújtunk egy lávacsőbe, és volt egy igazi urbexes kalandunk egy elhagyatott szállodában, ami a vandálok birodalma. Sétáltunk babérlombú erdők mélyén, és kirándultunk forró vizű patakok mentén. Ismeretlen gyümölcsöket kóstoltunk, és álltunk Európa legszebb kilátóján. Ez Sao Migule szigete, amit zöld szigetként is szoktak emlegetni. Sao Miguel az Azori-szigetek legnagyobb és legnépesebb szigete, Ponta Delgada pedig a legnagyobb városa, 68 ezer fő a lakossága.


- Furnas
Fortyogók, fumarolák pöfékelnek, jellegzetes szagú, sejtelmes gőzbe burkolva az utcákat.Furnas egy úgynevezett kalderába, az egykori vulkáni kráterbe épült település. A területen működő vulkán még most is aktív, a szigetvilág egyik legveszélyesebb vulkánjaként tartják számon, hiszen több ezer fő él jelenleg a kráterében. A legutóbbi kitörés 1630-ban történt, akkor 200 ember halálát okozta.
Már távolról megpillantjuk a gőzcsóvákat, de ahogy közeledünk a területhez, megcsap minket a meleg, párás, kénszagú levegő. Árad a talajból, a falakból, még az úttest alól is szivárog. A fumarolamezőt elérve pedig ellep minket a fojtogatóan kénszagú gőzgomolyag. Szó szerint izzik a föld a város alatt. A település központjában nagyjából 30 különböző összetételű és hőmérsékletű forrás található. Forró, vasban gazdag, narancs színre festett patakok folynak, és szüntelen csobog a víz az utcákon. Megmoshatjuk a kezünket 16 fokos, 72 fokos, de akár 96 fokos kutacskában is.





Ugye mennyire bizarr? Ki az, aki egy ilyen földöntúli helyen akar élni, ami ráadásul veszélyes is?A vulkán kitörése után a Furnas-völgybe költöztek az emberek, mert a föld roppant termékennyé vált. Ahelyett, hogy a katasztrófától rettegnének, kihasználják a természet kínálta csodákat. Bőséges termést aratnak, minden nap rotyog a vulkánpörköltjük (cozido) a fumarolákban, az ásványi anyagban gazdag gyógyvizekben fürdenek, botanikus kerteket és parkokat hoztak létre, karácsony közeledtével pedig mesebirodalommá varázsolják a boszorkánykonyhát. Mi sem egyszerűbb ennél. Karácsonyi fényekkel megvilágítják a sejtelmes gőzöket, hullócsillaggal, báránnyal, pásztorokkal díszítik ki a fumarolamezőt, és Betlehemet rendeznek be a területen. Az utca hangszóróin keresztül karácsonyi zenét játszanak, és rengeteg programmal készülnek.Na, én pont ilyennek képzelem a földönkívüliek karácsonyát.



2. Cozido
A Furnas tó melletti fumarolamezőn kora reggeltől rotyog a vulkánpörkölt, a helyi fogás, a Cozido das Furnas. Aktív gejzírek között párolódik az egytál étel 6-7 órán keresztül 90-100 fokos gödrökben. A fortyogó geotermikus területet rendesen kihasználják a helyi éttermek, mindegyiknek saját gödre van névvel (és elérhetőséggel) ellátva. Órákkal ebéd előtt bekészítik az ételt egy nagy fazékban, délben pedig csak kiemelik a gödörből, és az éttermekben szolgálják fel.



A Cozido das Furnas egy nagyon kiadós, ízes és tápláló ebéd (vagy vacsora). A cozido tulajdonképpen csak az elkészítési módra vonatkozik, az ételnek több fajtája is létezik. A lassú főzés és az állandó hőmérséklet lehetővé teszi, hogy az összetevők megőrizzék a tápanyagokat, így az étel sokkal ízesebb, frissebb és egészségesebb marad. Választhatunk zöldséges, halas (ezeket előző nap meg kell rendelni), csirkés változatot, de a legelterjedtebb egy sokféle húst és zöldséget tartalmazó fajta. Ez disznócsülökből, kolbászból, marhalábszárból, csirkéből, véreshurkából, különböző zöldségekből és 3 féle krumpliból áll. Ezek az édesburgonya, a jam és a hagyományos krumpli.Ahogyan a húsok is a környékről származnak, úgy a zöldségeket is helyben termesztik. Furnasban megkerestük a kolokázia (Colocasia esculenta) vagy más néven elefántfül ültetvényt. Ennek a növénynek használják fel a gyökerét az ételbe, amit jamnak neveznek (taró gyökér). Ez a fajta krumpli nemcsak tápláló, hanem jóval egészségesebb is a hagyományos fajta krumplinál.



3. Fürdés
–Óceán
Az óceánt is meg kell említenem még egy téli utazás kapcsán is. Nyáron kiválóan alkalmas úszásra, búvárkodásra, sznorkelezésre, ám az óceán decemberi óriási hullámai olyan hívogatóak voltak, hogy minden nap becsábítottak minket, még akkor is, ha a víz hőmérséklete 19,5 fokos volt.


–Caldeira Velha
A buja szubtrópusi dzsungelben fűtött vízesés zúdult a nyakunkba, mellettünk kénes fumarolák pöfékeltek csendesen, 100 fokosra melegítve a vizet. Caldeira Velha vasban gazdag, 25-34 fokos termálvizes medencéiben fürödtünk, amiket a fumarolákból kitörő több száz fokos vízgőz melegít fel. A geotermikusan aktív sziget hegyei között hihetetlen gazdag a vegetáció, igazi Jurassic Parkos élményben volt részünk.






10 euró egy felnőtt jegy, a gyerek pedig 5, és másfél órát lehet maradni. Mi tehát 35 eurót fizettünk, de senki nem ellenőrizte, mennyit maradunk, vagyis addig voltunk, amíg kedvünk tartotta.
–Dona Beija
Egy vulkán kráterében fürödtünk. A medencékben a 39 fokos, vasban és kénben gazdag termálvíz vulkanikus forrásból ered. A magas ásványianyag-tartalmának köszönhetően számos betegség gyógyítására használják. Nekünk nincsenek ízületi betegségeink vagy bőrproblémáink, de ezután nagyon selymes és puha volt a bőrünk.






–Salto Do Cabrito
A parkolóban hagytuk az autónkat, és gyalog indultunk az erdei úton a vízeséshez. A ruháinkat ledobáltuk egy sziklára, és meg sem álltunk addig, amíg a hideg vizű vad zuhatag a nyakunkat nem csapdosta. A víz hideg és mély, de olyan intenzitással adja át az energiáját, hogy pillanatok alatt feltöltött minket.
–Ribeira Grande
Ribeira Grandeban egy eldugott termálfürdőre bukkantunk, ami közel sem olyan szép, mint a szubtrópusi dzsungelben rejtőző fürdők. Viszont csak a miénk volt, így a végtelen csendben a körülöttünk lévő babérerdő minden rezzenését hallottuk. Ez a legrégebbi medence az egész szigeten, 1803-ban épült, és egy családi házhoz tartozott. A völgyet egy patak szeli át, ami folyamatosan táplálja a fürdőt a forró gyógyvízzel.

Az ár-érték aránya nem kifejezetten jó, a belépő 6 euró a gyerekeknek és a felnőtteknek egyaránt, így mi az egy órás tartózkodásért 30 eurót fizettünk (egy óra után jöttek szólni, hogy lejárt az idő). Ezt a fürdőt maximum annak tudom javasolni, aki holtszezonban érkezik, és egyedül szeretne fürdőzni.



A fürdővel szemben egy Caldeiras étterem található, ahol jóval olcsóbban ettük a hagyományos helyi ételt, mint Furnasban, a fumarolában főtt Cozido-t. Ha egy kicsit sétálunk a környéken, akkor egy igen különös piknikezőhelyet találunk. A helyi önkormányzat támogatásával 9 gödröt alakítottak ki a szabadban, amikben állandó, 90-95°C-os hőmérséklet van. A Fogo vulkán aktivitásából származó hőt felhasználják, a gödrökbe vezetik a forró gőzt, ahol elkészíthetjük a saját Cozidonkat. Olyan vulkánpörköltöt főzhetünk magunknak, amilyet csak szeretnénk. Azon meg már meg sem lepődtünk, hogy az út mentén még a támfalak is gőzölögnek, csak megcsodáltuk a természet élni akarását, ahogy a forró gőz lecsapódási helyén kizöldült a támfal.
4. Botanikus kertek
–Terra Nostra Park
A Terra Nostra Park története 1775-re nyúlik vissza, amikor az Egyesült Államok akkori konzulja a nyári rezidenciáját építtette fel egy kerttel. Később, a 19. században bővítették a kertjét, az egykori villát pedig szállodává alakították át. Észak-Amerikából, Ausztráliából, Új-Zélandról, Kínából és Dél-Afrikából hozattak növényeket a parkba. Az 1930-as években az új tulajdonos az eredetileg 2 hektáros kertet 12,5 hektárra bővítette, és tovább fejlesztette. A kertben egy hatalmas termálmedence található, ami ottjártunkkor felújítás alatt állt, így a borsos belépőt kifizettük( 60 euró a családnak), de fürödni nem tudtunk.
De megcsodáltuk a hatalmas növénygyűjteményt. Cikászból például annyi van, hogy nem is tudtam, hogy egyáltalán létezik ennyi féle. Voltunk broméliás virágoskertben, bambuszerdőben, pálmadzsungelben, orchideakertben, páfránykertben, és még sorolhatnám, de ami számomra a legkülönlegesebb volt, az a forró vizű, vörös patak, ami a trópusi erdőt szeli ketté. A forró víz különleges mikroklímát teremt az erdőben. Az állandó párától, a patak szinétől és az itt-ott bekúszó napsugaraktól a trópusi erdő nagyon titokzatossá válik. Ez a hely a gyerekkoromat idézte, már ami a meséket illeti. Gyerekkoromban meseerdőkről olvastam, ahol tündérek élnek. Én ilyennek képzeltem el, de azt hittem, ez a hely csak a fejemben létezik. Az ásványi anyagban gazdag víz környékén az óriási párában csak úgy burjánzanak a növények, de hogy még a forró patakban is képesek élni, az valami hihetetlen! Az Azori-szigeteken megannyi csodát lehet látni, ez a hely pedig biztosan a legszebbek között van. Aki szereti a meséket, az jöjjön el ide!











–Parque Natural da Ribeira dos Caldeirões
Egyszer volt, hol nem volt, talán igaz sem volt. A babérlombú erdő mélyén egy folyó mentén csodálatos, Makaronéziára jellemző flóra alakult ki. Egy vízesés táplálja a területet, ahol ingyenesen látogatható botanikus kert bújik meg. A parkban öt vízimalom található, amik a még a 17. századból származnak. Annak idején számtalan család egyetlen bevételi forrása volt a malom. Talán én is itt dolgoztam még a 17. században…









–Jardim Botânico António Borges
Ingyenesen látogatható botanikus kertet Ponta Delgadaban is találtunk, a város szívében. Egy fantasztikus szubtrópusi oázis óriás fákkal, romantikus ösvényekkel és barlangokkal, különféle díszmadarakkal.





5. Lagoa do Fogo, Tűz-tó
A tűz-tó egy vulkáni kráter mélyén fekszik 575 méterrel a tengerszint felett. Egész Portugália egyik legszebb tavaként tartják számon a főleg esővízzel telt krátertavat, ami a közeli települések ivóvízforrását jelenti. Leggyakrabban vastag ködbe takarózik, ritkán mutatja meg teljes szépségét. A kráter pereme 949 méter magasan található, és mi nekivágtunk a tűlevelűek friss illatával csalogató meredek útnak, hogy lejussunk a tó partjára. Volt, hogy alig láttunk a ködtől, volt, ahol csak létrán tudtunk leereszkedni, máshol tömény virágillat kísért minket, és egyszer még a napfény is megcsillant a víztükrön. A sűrű ködbe burkolózott zöld ösvényen egyedülálló a mikroklíma, számos endemikus, azori növényfaj található, például azori boróka, azori-szigeteki babér vagy az azori orbáncfű. Míg a tó egyik partján sűrű erdőtakaró alkotja növényzetet, a másikon, a kráter meredekebb peremén, főként cserjék találhatók. A tó nagyjából 30 méter mély, 3 kilométer hosszú, 2,5 kilométer széles, és néhány órát kirándultunk körülötte a harapnivaló levegőben.






6. Lávacső – Gruta do Carvao
Egy lávacsőben is jártunk, ami 5-12 ezer éve húzódik a föld alatt. Az alagút több kilométer hosszú, de csak közel 2 km az, ami járható, vagy inkább mászható, ugyanis a legtöbb helyen nagyon szűk a folyosó. Különböző típusú (különböző hőmérsékletű) láva fajtákkal találkoztunk, amiknek érdekes, hawaii eredetű elnevezésük van. Kevés élőlény él a barlangban, baktériumtelepek, néhány rovar és növény, ami kizárólag az emberi tevékenységnek köszönhető. A lávacső fölé ugyanis autópálya és település épült, eközben megsérült a barlang, emiatt víz szivárog a belsejébe, ami magokat is juttat a föld alá. A mesterséges megvilágítás miatt a fényforrások mellett növekedésnek indultak a növények. Az izzó láva a folyás közben lehűlt, a külseje megszilárdult, így alakult ki egy folyosó a föld alatt. Változatos a belső formája, egy lávahidakkal és cseppkövekkel taglalt szűk alagútban bujkáltunk.




A jegyek a helyszínen is megvásárolhatók, a felnőtt belépőjegy ára 10 euró, a gyerek (7-14) 8 euró, 7 éves kor alatt pedig nem látogatható. A gyerekek életkorát igazolvánnyal szükséges igazolni a helyszínen. A túrák meghatározott időpontokban kezdődnek, és nagyjából 60 percesek.
7. Vila Franca do Campo
Banánültetvények, narancsligetek, hangulatos karácsonyi készülődés a főtéren. Ez fogadott minket Vila Franca do Campo-ban, az Azori-szigetek egykori fővárosában. A települést 1522-ben súlyos földrengés rázta meg, azután lett Ponta Delgada a főváros. Most a helyiek leginkább halászatból, állattenyésztésből és gyümölcstermesztésből élnek.


Az Azori-szigetek egyik fő látványossága itt található, az Ermida de Nossa Senhora da Paz, a Béke Szűzanya kápolnája. A kápolna magasan fekszik a város felett, ahonnan kiválóan látszik a partok közelében fekvő kis sziget. A Vila Franca do Campo gyűrű formájú sziget, az egykori víz alatti vulkáni kaldera maradványa. A szinte zárt kráterbe a tengervíz csak egy keskeny nyíláson keresztül áramlik be, így a csendes, kellemes hőmérsékletű lagúna egyedi élővilág kialakulását eredményezte. Nagyon szerettünk volna a víz alá kukkantani, de erre csak a nyári hónapokban van lehetőség. Ugyan a sziget partjaihoz télen is el lehet jutni, igaz nem komppal, hanem privát hajókirándulással, de a lagúnába nem lehet belépni. A sziget természetvédelmi terület, ezért korlátozzák a látogatók számát, a nyár kivételével a természet uralja a helyet.


Egy extra info: Nelly Furtado szülei Vila Franca do Campo mellett születtek.
8. Miradouro da Boca Do Inferno (Pokol szája)
Európa legszebb kilátója, a kilátás pedig pontosan annyira lélegzetelállító, mint az odavezető út.






9. Ültetvények
–Ananászültetvény
Az ananász az 1850-es években került az Azori-szigetekre, viszont a szubtrópusi klíma nem alkalmas a termesztésére. Ezért itt üvegházakban nevelik az ananászokat speciális módszerekkel. Szabályozzák a fény- és a hőviszonyokat az üvegházak tetejének a fehérre mázolásával, és füstöléssel mesterségesen indítják be a virágzást. A folyamat másfél két évet vesz igénybe. Az ültetvény Ponta Delgadaban található, és ingyenesen látogatható.



–Teaültetvény – Chá Gorreana
Ez a 142 éves ültetvény Európa legelső és egyben legnagyobb teaültetvénye. Az első magokat még Brazíliából szerezték be a 18. században, mostanra pedig évente 40 tonna teát állítanak elő. Saját víztározójuk van, vegyszereket nem használnak, kézzel szüretelnek, és több, mint 100 éves gépeket használnak a tea előállításához. Ingyenes a 37 hektáros ültetvény és az üzem látogatása, de még a tea kóstolása is. A vegyszermentes európai tea iránt egyre nagyobb az érdeklődés, így exportálnak többek közt Németországba, Amerikába, Franciaországba és Japánba is. Készítettünk az ültetvényen egy kisfilmet, amit ITT tudtok megnézni.



–Chá Porto Formoso
Ez egy kisebb ültetvény, ami nem tudott folyamatosan működni. Ez is ingyenesen látogatható, és itt is van lehetőség tea kóstolására.

–Dohányültetvény, dohánygyár
Egy 1871-1988-ig működő dohánygyárat látogattunk meg, ami ma múzeumként működik. Egy kisebb dohányültetvény is tartozik hozzá, és még szezonon kívül, a téli időszakban is van néhány bemutató növény az ültetvényen. A felnőttjegy 2,5 euró, a diákjegy 1 euró, 13 éves kor alatt pedig ingyenes a belépés. A program körülbelül egy órás. Egy kisfilmet is készítettünk az ültetvényen, amit ITT találtok.



–Banánültetvény
Vila Franca do Campo külvárosában számtalan banánültetvényt láttunk. Az egyiken éppen szüreteltek, így ott tettünk egy látogatást, ami során azt is megtudtuk, hogy mi lesz a leszüretelt banán sorsa.








10. Cascata da Ribeira Quente
A vízesés egy szurdokban található a babérerdő közepén. A vize különleges kémiai összetételű, a forrása termikus eredetű, a vize mégis iható. A buja környezetben fekvő vízesésnél különleges kakasok kóborolnak, amitől még lenyűgözőbb látványt nyújt.


11. Pai Natal – a portugál télapó
December 6-án az Azori-szigeteken ébredtünk, ezért Pai Natal érkezett a gyerekekhez. Aznap reggel még azt hittük, hogy Papai Noel volt nálunk, a gyerekek is így szólították, de aztán egy helyi srác elárulta nekünk, hogy rosszul tudjuk. A Papai Noelt csak Brazíliában használják, itt Pai Natal a Mikulás neve. A helyiek imádták a Télapónkat, fotóztak, dudáltak, kiabáltak, örültünk, hogy sikerült feldobnunk a hangulatot az utcában.



12. Monte Palace hotel ruins
Egy igazi urbexes kalandban is volt részünk, amikor egy elhagyatott szállodában szerettünk volna szobát foglalni egy éjszakára. A szálloda 1989-ben nyitotta meg kapuit, de csak 19 hónapig működött, azóta a vandálok birodalma. A mókáról a videót itt láthatjátok.



13. Csillagvizsgálók, OASA
Az Azori-szigeteken alig van fényszennyezés, a Tejútrendszer szabad szemmel is tisztán látszik, csak a borongós időjárás szab határt az univerzum felfedezésének. Érdemes a szigeten egy csillagvizsgálót felkeresni, amivel nekünk nem volt szerencsénk. A szállásunktól nem messze találtunk is egyet, ami hétvégén zárva tartott, hétköznap meg akárhányszor mentünk oda, a dolgozókkal mindig arra jutottunk, hogy ez lehetetlen küldetés. Az idő felhős volt, mi meg nem voltunk annyira rugalmasak, hogy 10 perc alatt ott teremjünk, amikor az ég éppen kiderül.



14. Hasznos információk, tanácsok
-Milyen Sao Miguel szigete, kinek javasolt úti cél?
Elsősorban a természet szerelmeseinek ajánlott, a kalandvágyó utazóknak való úti cél. Itt a természet az úr, és az is számít a fő látványosságnak. Nincsenek paradicsomi sárga- vagy fehérhomokos tengerpartjai, sem pörgős éjszakai élete, helyette a csend, a nyugalom, a buja erdők, a vízesések, a vulkánok, a forró vizű patakok, a termálfürdők, a madarak hangos csiripelése, a tiszta, párás levegő és a mesébe illő hatalmas hortenziák várják az idelátogatókat. A körülmények adottak voltak, a szigeten a Föld teret biztosított az élővilágnak, hogy kiteljesedjen. A teljes összhangban álló természet még egy sokat látott utazót is elvarázsol.

-Nyelv, emberek
A lakók békések, nyugodtak, csendesek, rendkívül kedvesek és közvetlenek, főleg a gyerekekkel. Nem kapkodnak, nem dudálnak, nem kiabálnak és természetesen viselkednek. Sokkal jobban kötődnek a természethez, mint a portugálok, fontosabb számukra a közösségi élet és a családi kötelékek. A hivatalos nyelv a portugál, de más akcentussal beszélik, mint az anyaországban. Egyrészt büszkék portugál származásukra és Portugália történelmére, másrészt rosszul érinti őket, hogy az anyaországban élők lenézik őket, és hogy nem kapnak elég támogatást a portugál kormánytól. Meglepően jól beszélnek angolul. A sziget lakói közül sokan Kanadába vagy az USA-ba vándoroltak, és több emberrel beszéltünk, aki a szigeten kívül még sosem járt Európában, viszont Kanadában már többször is, az ott élő rokonokat látogatják rendszeresen.
-Általános információk (biztonság, tisztaság, időeltolódás, víz)
Alacsony a bűnözés, a sziget rendkívül biztonságosnak mondható, még az ajtókat sem zárják a helyiek. Az utcák tiszták és rendezettek. A csapvíz iható, a településeken ivókutakat is találtunk, bár mi ásványvizet fogyasztottunk. A strandokon és a termálfürdőkben van zuhanyzási lehetőség. Két órával kevesebb van Budapesthez képest, és mivel az Európai Unió tagja, így a belföldi díjszabás vonatkozik a telefonálásra és a mobil adatforgalomra. Térerő szinte mindenhol van.
-Árak, fizetőeszköz
Euróval fizetnek, bankkártyát szinte mindenhol elfogadnak. Az árak magasabbak, mint Portugáliában. Belépőt sok helyen nem kell fizetni. A legtöbben a természeti látványosságok miatt érkeznek a szigetre, amik ingyenesen, egyénileg felkereshetők (lélegzetelállító kilátók, krátertavak, buja szubtrópusi erdők, vízesések, természetes medencék az óceánban, fumarolák…). Ezenfelül egyéb helyek, mint például ültetvények, több botanikus kert, termálfürdő az óceánban, szintén ingyenesen látogatható.
-Tömeg, turisták
Augusztus a legforgalmasabb hónap, a szállások ekkor drágábbak, és gyorsan betelnek, bár a sziget ekkor sem zsúfolt. Szezonon kívül nagy a választék, és alacsonyabbak az árak. A nyári hónapokban az éttermek hamar megtelnek, a népszerűbb helyeken akár egy hétre előre kell asztalt foglalni, télen viszont bármikor találunk helyet (bár szűkösebb a nyitvatartás). A fürdők és a nevezetes helyszínek, kilátók a szezonban forgalmassá válnak, ám decemberben két termálfürdő is csak a miénk volt egy darabig, kirándulás közben pedig legtöbbször egy lélekkel sem találkoztunk.
-Időjárás
Az időjárás szeszélyessége igazi kihívást jelent. Az előrejelzés nem tud pontos információval szolgálni, a domborzati viszonyoknak megfelelően nagyon változékony az idő. A sziget egyik pontján eshet az eső, míg néhány kilométerrel arrébb ragyogó napsütésben sütkérezhetünk. Egész évben enyhe az idő, télen 12-18 fok körüli hőmérséklet a jellemző, február a leghidegebb hónap, nyáron 22-28 fok közötti, és augusztus a legmelegebb. A nyári hónapok a legszárazabbak, míg december a legcsapadékosabb, de november és március között végig gyakran esik az eső. A sziget meglátogatására az áprilistól októberig tartó időszak a legideálisabb. Májusban nyílik a legtöbb virág, ha erre vagyunk kíváncsiak, ekkorra érdemes az utazást időzíteni. Aki mégis a telet választja az utazásra (mint például mi is), az is feltöltődik, mert ilyenkor is sokat süt a nap, a virágok ekkor is nyílnak, a természet zöld és buja, a virágillat töményen érezhető, hangos madárcsiripelés hallható, a termálfürdők ugyanúgy átmelegítenek, tehát nagyon távol áll a hazai szürke és zord téltől, leginkább az itthoni tavaszra hasonlít az idő. Mi a spotazores alkalmazás webkameráján figyeltük az aktuális időt, ez alapján időzítettük a programokat. Sao Miguelen több ámulatba ejtő kilátó is van, amik ha sűrű ködbe burkolóznak, nincs értelme a látogatásnak. Mi decemberben töltöttünk 8 napot a szigeten, egyenletes 19-20 fok körüli hőmérséklet volt, végig sok napsütéssel. Esővel kétszer, ha találkoztunk, de pár kilométerrel arrébb akkor is sütött a nap, így eső miatt nekünk egyetlen programról sem kellett lemondanunk. Roppant szerencsések voltunk az idővel, csak a csillagvizsgálót kellett kihagynunk, hiszen akárhányszor mentünk el, sosem volt elég tiszta az ég.
-Víz hőmérséklete
Nyáron a tenger hőmérséklete 22-24 fokos, télen 17-19 fokos, februárban a leghidegebb.
-Túrázás
A túrázás az időjárástól függ, mert esőben, vagy nagy esők után csúszóssá, sárossá baleset- és életveszélyessé válhatnak a túraútvonalak. Amikor mi decemberben a szigeten jártunk minden kinézett túraútvonal járható volt. Gyerekekkel (8,11,14 évesek) mindenhol könnyedén tudtunk kirándulni, nem kell hozzá különösebb gyakorlat. Nincsenek veszélyes állatok vagy trópusi betegségek.

-Programok
A nyári időszakban nagyobb a választék, bizonyos szigetek, programok csak ebben az időszakban érhetők el, télen korlátozottabbak a lehetőségek. A szigetek között csökken a kompok forgalma, erősen időjárás függő a közlekedés, törölhetnek járatot, ezért érdemesebb repülővel menni. Sosem szabad előre szigorúan beosztani a napokat, könnyen lehet, hogy az időjárás miatt törölnek programokat, és csak 1-2 nap múlva lesz alkalmunk részt venni rajta. Emiatt több nappal érdemes számolni, mint amennyi programot tervezünk. Bálnalesre, búvárkodni, sznorkelezni a téli hónapokban is mehetünk.
-Milyen ruhákat pakoljunk az útra?
Vigyünk magunkkal vízálló ruhát és túracipőt, illetve olyan fürdőruhát, amit nem sajnálunk, ha a termálvíz beszínezi. Rövid és hosszú nadrágot, pamut vagy nedvszívó pólókat is érdemes bepakolni. Általánosságban elmondható, hogy sportos, kényelmes ruhákat válasszunk, sok variálási lehetőséggel, ha kisüt a nap neki tudjunk vetkőzni, ha beborul melegen tudjuk tartani magunkat, ha pedig esik vagy fúj, víz- és szélálló dzseki legyen nálunk.
-Odajutás
Budapestről nincs közvetlen járat, lisszaboni átszállással lehet eljutni. Több légitársaság is közlekedik, mi a Wizz Air-t választottuk Lisszabonig, onnan pedig az Azores Airlines-szal érkeztünk a szigetre. Nagyszerűen kombinálható az út egy lisszaboni városnézéssel, mi ezt kihasználva néhány napot eltöltöttünk a portugál fővárosban.
-Közlekedés a szigeten
A tömegközlekedés nem fejlett a szigeten, az autóbérlés a legjobb megoldás, vagy turistabuszokkal fedezhetjük fel a szigetet. Itt nem számít drágának a bérlés, az üzemanyag igen, viszont olyan kicsi a sziget, hogy keveset kell tankolni. Az utak jó minőségűek, könnyen lehet közlekedni, nem veszélyesek a hegyi utak sem, néhol kicsit meredek, de nincsenek hajtűkanyarok és veszélyes fordulók. Érdemes kis autót bérelni, mert keveset fogyaszt, és elfér szűkebb utcákban is. Nincs útdíj a szigeten, Ponta Delgada központjában fizetni kell a parkolásért, máshol ingyenes. Több autóbérlő cég közül lehet választani, mi a Wonder Island nevezetű céget választottuk, és teljesen elégedettek voltunk. Érdemes helyi autókölcsönzőktől bérelni, illetve, ha több szigetre látogatunk, és mindegyiken bérlünk autót, akkor egy kölcsönzőt választani, mert így elég csak egyszer kifizetni a depozitot. A depozithoz hitelkártyára van szükség.
-Közlekedés a szigetek közt
Mindegyik szigetnek van saját reptere, de van amely szigetek közt kompok is közlekednek. Főleg a téli időszakban az időjárás miatt kiszámíthatatlan a közlekedés, ezért előzetesen mindig tájékozódni kell a menetrendről.
-Szállások
Nem szükséges több szállást foglalni, a sziget nem nagy, így csillagtúra-szerűen egy szállásról is be lehet járni. Mi az Airbnb-n keresztül foglaltunk egy villát, amivel nagyon elégedettek voltunk. Arra figyeltünk a foglalásnál, hogy legyen szárítógép, mosógép, fűtés és hajszárító, mert az esős, párás szigeten nem száradnak meg a ruhák. A szállások a frekventált időszakban gyorsan elfogynak, ekkor jóval előre kell foglalni, ám szezonon kívül decemberben kedvünkre válogathattunk még egy héttel az indulás előtt is. A foglalt villánknak rendkívül kedvesek voltak a házigazdái, érkezésünkre bevásároltak (borok, kenyér, felvágott, sajt, vaj, tej, üdítő, kávé, tea, ásványvíz, helyi különlegességek), és meg is terítettek nekünk, a házat pedig karácsonyi díszbe öltöztették, hangulatos karácsonyi kivilágítással. Nagyon jól éreztük magunkat, szívesen tértünk haza minden nap a sűrű programokat követően. A szállásunk: Palm House, Rabo de Peixe

-Étkezés
A szigeten rengeteg szupermarketet találunk nagy választékkal, nagyjából hazai árakkal. Mi előző nap bevásároltunk a reggelihez és a tízóraihoz, ami többnyire szendvicsekből, gyümölcsökből és ropogtatnivalóból állt, így kora délutánig tudtunk kirándulni, programozni. Ekkor vagy megebédeltünk egy étteremben, ahova holtszezonban nem kell előre foglalni, de csak délben, aztán este vannak nyitva, vagy vettünk az útba eső élelmiszerboltban valami harapnivalót, hogy estig kibírjuk. Helyi gyümölcsöket kisebb boltokban vagy zöldségesnél érdemes venni, mert jóval olcsóbbak, mint a nagy élelmiszerboltokban. Vacsorára mindig meleget ettünk, amit a szálláson készítettünk, általában polipot és tenger gyümölcseit, ami olcsóbb, mint itthon, hozzá pedig tésztát, taró gyökeret, salátát készítettünk.

–